image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemizde Akıllı Enerji Laboratuvarı kuruldu

Üniversitemizin Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen “Geleceğin Nitelikli Mühendisleri Bartın Üniversitesinde Yetişiyor” projesi kapsamında “Akıllı Enerji Laboratuvarı” kuruldu.

BAKKA tarafından ilan edilen 2020 Yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan proje başarıyla tamamlandı. Bu kapsamda Üniversitemiz Kutlubey Yerleşkesinde hazırlanan “Akıllı Enerji Laboratuvarı”nın açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Cengiz, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selma Çelikyay, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Sabri Gök ve Proje Yürütücüsü Merkezimiz Müdürü Doç. Dr. Abid Ustaoğlu ile birlikte Proje Teknik Sorumlusu Merkezimiz Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Kurşuncu, Proje İrtibat Kişisi Doç. Dr. Azmi Erdoğan, Proje Muhasebecisi Kadir Çelik, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışı gerçekleştirilen laboratuvar hakkında bilgi veren Proje Yürütücüsü Merkezimiz Müdürü Doç. Dr. Ustaoğlu “Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji” başlıklı bir konuşma yaptı. Günümüzde teknolojinin büyük bir hızla ilerlediğine ve enerji tüketimin verilerine değinen Ustaoğlu, verimli enerji tüketim sistemleri geliştirmek ile yenilenebilir enerji kullanımını arttırmaya dönük çalışmaları aktardı.

Enerji alanında nitelikli mühendislerin yetiştirilmesinin hedeflendiği proje ve bu kapsamda kurulan laboratuvarın önemine değinen Rektör Uzun ise “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları alanında ihtisaslaşan Üniversitemiz, bu alana yönelik çalışmalarına katkılar sağlayacak bir laboratuvar daha kazandı. Yapmış olduğumuz bilimsel çalışmalarla birlikte ‘Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesi Projesi’ konusunda stratejimizi adım adım ilerletirken, sürdürülebilir bir gelişim hedefiyle projeye katkı sağlayacak genç mühendisleri de yetiştirmeye çalışıyoruz. Bölgesel gereksinimleri karşılayan eğitim programları geliştirerek, açtığımız bölümler ile bulunduğu bölgeyi daha iyi bilen öğrenciler ve mezunların istihdamıyla bölge temelli öğrenme süreçlerini hayata geçirdik ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu düşüncelerle bu projenin hayata geçmesinde ve önceliğimiz olan öğrencilerimizin nitelikli bireyler olarak yetişmesinde emeği geçen tüm bileşenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.
 
Ustaoğlu, projeye katkı verenlere teşekkür ederek, “Proje kapsamında bize destek olan ve her zaman gerçek anlamda yanımızda olan başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun’a ve Sayın Dekanımız Prof. Dr. Bülent Cengiz’e, proje yetkilisi Prof. Dr. M. Sabri Gök’e teşekkürlerimi bir borç bilirim. Bartın Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü il müdürü Birol Cangi beye ve Sanayi Şubesi Müdürü Mehmet Selim Ulutaş Bey’e, İvme Grup Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş.’den Gökhan Altunkaya Bey’e ve Mustafa Çelik Bey’e, ayrıca proje hazırlama sürecinde bize yardımcı olan Doç. Dr. Abdullah Cahit Karaoğlanlı’ya, Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Kaya’ya, Dr. Öğr. Üyesi Derviş Özkan’a ve proje ekibimize teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.
  • ENERJİ GÜNLÜKLERİ: AKILLI ÇİMENTOLU KOMPOZİTLER, LİF TAKVİYELİ BETONLAR VE DİJİTAL YÜZEYLER (ÜNİVERSİTE - SANAYİ İŞBİRLİĞİ) ETKİNLİĞİ

  • Merkezimiz Yönetim Kurulu üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mahir GÜLEN'in güneş pilleriyle ilgili projesine TÜBİTAK’tan destek.

  • Summer Course On Exergy And Its Applications

  • Üniversitemizde Akıllı Enerji Laboratuvarı kuruldu

  • Enerji Laboratuvarı Açılış Etkinliği

  • Matlab ile Derin Öğrenme Etkinliği

  • Geleceğin mühendisleri “Enerji Günlükleri” programında bir araya geldi

  • Tübitak 2209-A Kapsamında Merkezimiz Yönetim Kurulu Üyelerinin Danışmanı Olduğu 12 Proje Kabul Edilmiştir.

  • Tübitak 2209-A Kapsamında Merkezimiz Müdürü Doç. Dr. Abid USTAOĞLU'nun Danışmanı Olduğu 6 Proje Kabul Edilmiştir.

  • Enerji verimliliği toplantısı