image/svg+xml
image/svg+xml

Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifleri Çalıştayı ve 5MW’lık Güneş Enerji Santrali Açılışı

Yenilenelenebilir Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz 12-13 Ekim 2018 tarihleri arasında 2 gün süre ile Kayseri’de düzenlenmiş olan Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifleri Çalıştayı ve 5MW’lık Güneş Enerji Santrali açılışına katılmıştır.

Çalıştay boyunca Yenilenebilir Enerji Kooperatiflerinin Finansmana Erişimi ve bu kooperatiflerin yapmış olduklaı çeşitli başarı hikayelerini dinleme fırsatı bulduk. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, rüzgar ve biyogaz güç üretim santrallerinin sırasıyla 1300 Euro/kWel, 1400 Euro/kWel ve 3000 Euro/kWel’lik bir kurulum maliyeti bulunmaktadır. Bunlardan maliyeti nispeten düşük olan güneş enerjisi açısından ülkemiz oldukça zengindir. Ayrıca ülkemizde çeşitli kuruluşlar tarafından verilen ve güneş enerjisi güç santrali kurabilmek için hibeler ve kredileri içeren birçok teşvik bulunmaktadır.  Bu kurumların temsilcileri çalıştay boyunca verilen destekler hakkında bilgilendirmeler yaptılar. Ayrıca bu desteklerden faydalanmış çeşitli kooperatiflerin destek alma süreçleri ve karşılaştığı problemler hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Destek hibelerinin üniversite gibi kamu kuruluşlarında bölgeye bağlı olarak %75’lere kadar hibe sağlamaktadır. 13 Ekim 2018 tarihinde 15 MW açılması planlanan ilk kısmı olan 5 MW’lık güç santralinin açılışına Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN Hanım Efendi bizzat katıldı. Ayrıca aynı anda Kayseri’de bulunan ve toplu açılış törenine katılmış olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’da telekonferans ile Mobilyacılar Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi güneş enerji santrali tesis açılışına katılmıştır. Burada Cumhurbaşkanımız ve Ticaret bakanımızın yapmış olduğu konuşmalar sonunda tesisin çatılarına kurulmuş olan güneş enerjisi güç santralinin saha gezisi yapılmış ve program sonlanmıştır. Bunun gibi çalışmaların devamını diliyorum. 
  • Üniversitemizin elektrikli aracı 'Simurg' hızda 2’nci, verimlilikte 7’nci oldu.

  • Üniversitemiz öğrencileri yaptıkları roket ile TEKNOFEST’te finale kaldılar.

  • İnsansız hava aracı “Alpagut” geliştirme desteği aldı.

  • Üniversitemizde yürütülecek TÜBİTAK projesi kapsamında güneş pillerindeki maliyetin düşürülmesi ve yenilenebilir enerji alanında genç araştırmacılar yetiştirilmesi hedefleniyor.

  • Üniversitemizde ‘Enerji Verimliliği ve Tasarrufu’ temasıyla gerçekleştirilen konferanslarda katılımcılara iş birliği içerisinde yapılabileceklerden bahsedildi.

  • Üniversitemizin ilk elektrikli aracı Çeşm-i Cihan

  • Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifleri Çalıştayı ve 5MW’lık Güneş Enerji Santrali Açılışı

  • Tübitak Projesi başarı ile tamamlandı.

  • İspanya Oviedo Üniversitesi ile ERASMUS Anlaşması İmzalandı