image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemiz öğrencileri yaptıkları roket ile TEKNOFEST’te finale kaldılar.

Üniversitemiz öğrencilerinin kurduğu “Black Sea 1460 Roket Takımı”, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Roket Yarışması orta irtifa kategorisinin KTR aşamasında 90 takım arasından 6’ncı sırada yer alarak, finallere katılmaya hak kazandı.

Üniversitemizin Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde öğrenimlerine devam eden 12 öğrencinin kurduğu Black Sea 1460 Roket Takımı önemli bir başarıya imza attı.

Uzay ve havacılık alanına ilgi duyan öğrenciler geliştirdikleri roket ile TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Roket Yarışması orta irtifa kategorisinde 158 takım arasından yapılan değerlendirmeyle 90 takım arasına girdi. Yarışmanın bir sonraki aşamasında ise takım üyeleri yaptıkları roket ile bu sefer 90 takım arasında 6’ncı sırada yer almayı başardı.

Gaziantep Alleben Göletinde gerçekleştirilecek TEKNOFEST 2020’de finallere kalan Black Sea 1460 Roket Takımının hedefi ise önemli bir derece elde ederek, yarışmayı kendi kategorilerinde lider olarak tamamlamak. 

“Öğrencilerimiz gayretlerinin sonuçlarını alıyorlar”

Roket takımında yer alan öğrencileri tebrik eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bartın Üniversitesi’nin her bir bileşeni gibi öğrencilerimizde durmadan çalışıyor ve geleceğimize değer katmaya devam ediyor. Daha öğrenciyken gösterdikleri gayretlerle her bir öğrencimiz önemli yetkinlikler kazanıyor, geleceğe sağlam adımlarla yürüyorlar. Bizler de öğrencilerimize her türlü desteği veriyor, öğrencilerimizin projelerini gerçekleştirebilmeleri için uygun ortamları her zaman sunuyoruz. Bu düşüncelerle teknoloji, uzay ve havacılık tutkunlarını bir araya getiren TEKNOFEST gibi önemli bir organizasyonda 90 takım arasından 6’ıncı olarak, finale kalmaya hak kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. ‘İstikbal göklerdedir’ sözünden hareket ile göklere de imzamızı atacak öğrencileri mizin başarılarının katlanarak artmasını diliyorum” dedi.

Black Sea 1460 Roket Takımı

Merkezimiz Müdür Yardımcısı Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Bilal Kurşuncu danışmanlığında kurulan Black Sea 1460 Roket Takımı’nda; Takım Kaptanı Süheyl Bilal Sungur ile birlikte Mihcan Yılmaz (Tasarım Sorumlusu), Sefa Uğur Uluer (Tasarım Ekibi Üyesi), Tugay Karakaş (Tasarım Ekibi Üyesi), İlyas Erdem (Tasarım Ekibi Üyesi), Nur Sultan Demir​ (Tasarım Ekibi Üyesi), Yiğit Çele (Ar-Ge Çalışmaları), Rıdvan Gökdağ (Faydalı Yük Sorumlusu), Selim Doğukan Yolcu (Faydalı Yük Ekibi Üyesi), Halil İbrahim Kamacı (Aviyonik Sistem Sorumlusu), Canberk Turhan (Aviyonik Ekibi Üyesi) ve Berfin Aykal’dan (Yazılım Ekibi Üyesi) oluşuyor.


https://www.youtube.com/watch?v=QGYyjMSkiOo&feature=youtu.be
  • Üniversitemizin elektrikli aracı 'Simurg' hızda 2’nci, verimlilikte 7’nci oldu.

  • Üniversitemiz öğrencileri yaptıkları roket ile TEKNOFEST’te finale kaldılar.

  • İnsansız hava aracı “Alpagut” geliştirme desteği aldı.

  • Üniversitemizde yürütülecek TÜBİTAK projesi kapsamında güneş pillerindeki maliyetin düşürülmesi ve yenilenebilir enerji alanında genç araştırmacılar yetiştirilmesi hedefleniyor.

  • Üniversitemizde ‘Enerji Verimliliği ve Tasarrufu’ temasıyla gerçekleştirilen konferanslarda katılımcılara iş birliği içerisinde yapılabileceklerden bahsedildi.

  • Üniversitemizin ilk elektrikli aracı Çeşm-i Cihan

  • Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifleri Çalıştayı ve 5MW’lık Güneş Enerji Santrali Açılışı

  • Tübitak Projesi başarı ile tamamlandı.

  • İspanya Oviedo Üniversitesi ile ERASMUS Anlaşması İmzalandı